Orkide Beyaz Çiçekli Tek Dallı (Phalaenopsis) (Bitki boyu : +50 cm)

Orkide Beyaz Çiçekli Tek Dallı (Phalaenopsis) (Bitki boyu : +50 cm)

Ürün Kodu : 1138

Sıcaklık : Gündüz 20-25°C , gece ise 17-21°C’ ye gereksinim gösterir.

Işık : Doğrudan güneş ışığı almamalı, dolaylı güneş ışığı almalıdır.Bol aydınlık bir yerde olmalıdır.

Havalandırma : Orkideler aşırı sıcak, kuru ve havasız ortamları hiç sevmez. Kış aylarında bile havadar  mekan ister. Ancak hava cereyanından korumak şarttır. Pencere önleri bu yüzden pek ideal değildir. Bulunduğu ortam bitkiye direk rüzgar gelmeyecek şekilde her gün havalandırılır.

Saksı Değiştirme : En geç  2  yılda  bir Orkide’nin çiçeksiz olduğu dönemde şeffaf saksıya değiştirilmesi gerekir.

Sulama : Toprak nemini kaybetmiş kuru ise o zaman toprağı sulanmalı.Çeşme ve özellikle kuyu suları çok miktarda kireç içerdiğinden Orkide’ler için uygun değildir.Orkide’ler çeşme suyundaki klora karşı duyarlıdır.Yağmur suyu veya memba suyu ile sulanmalıdır.Çiçekleri sulanmaz. Su verildikten sonra saksı tabağında su birikmesi bitkilerde kök çürüklüğüne neden olur. Bu nedenle bitki sulandıktan sonra saksı tabağında biriken suyun boşaltılması gerekir. Çünkü bu su çiçeğinizin köklerinin çürümesine ve çiçeğinizi kaybetmenize yol açıyor.

Nem : Su vermek kadar Orkide’yi püskürtücü ile nemlendirmekte çok önemli. Bir püskürtücü ile yapraklarına her sabah ılık su püskürtülmeli, çiçekler ıslanmamalıdır.

Budama : Çiçek saplarında alttan itibaren 3. boğumun üzerinden eğik olarak kesilmeli.Boğumun şişman olan kısmının ters tarafına doğru kesin.Mümkün olduğu kadar keskin ve düzgün bir şekilde kesin.

Yeniden Çiçeklenme İçin Yapılacaklar:
Orkideler  birkaç ay  dinlenmeleri  lazım.O dinlenme  süreleri  içerisinde  normal bakımlarını yapmamız, besinlerini vermemiz, sularını düzgün olarak vermemiz gerekir.Orkide saksının şeffaf olmasının bir özelliği var.Orkide kökleri yaprak gibi çalışır yani fotosentez yapar, ışık görmesi gerekir.

Şık ve güzel gözüksün diye Orkide’nin 2. bir kaba koyulmasında 2 hata oluyor:

1.)Köklerin ışık almasını engelliyor.
2.)Orkide sulandığında ikinci saksının içinde su toplanıyor.Bu sefer saksının içindeki köklerde sürekli suyla temas ettiği zaman kök çürüklüğü oluyor ve çiçekler ölüyor.

Normal saksı tabağına Orkide’nin saksısını koyucaz.Sulamasını yaptıktan sonra saksı tabağında biriken suyu atacağız ki Orkide kökleri suyla temas etmesin.Sürekli suyla temas ettiğinde bitki kuruyor.

Düzenli olarak bitki besini verilmelidir.