Afrika Menekşesi Menekşe Rengi Çiçekli (Saintpaulia ionantha) İthal

Afrika Menekşesi Menekşe Rengi Çiçekli (Saintpaulia ionantha) İthal

Ürün Kodu : 1004

Çiçeklenme Dönemi : Tüm yıl boyunca çiçek açabilir, ancak çoğunlukla Haziran-Ekim ayları arasında çiçeklenmektedir.

Kullanımı : İç mekan bitkisi olarak ev ve iş yerlerinde kullanılır.

Sıcaklık : Oda sıcaklığında yetiştirilebilir.

Işık İsteği : Aydınlığın bol olduğu ortamı sever. Yazın yarı gölge veya hafif güneşli, kışın aydınlık ve güneş gören mekanlarda bulundurulmalıdır, direkt güneş ışığından hoşlanmaz. Yoğun gölgede  yaprak  saplarının  uzamasına  neden  olur.
Saksı Değiştirme : Her 2 yılda bir yapılır. Derin  ve  çok büyük  saksılarda menekşe çiçek açmayabilir. Çünkü kök yapmaya çalışır. Kök yapıp toprağı kaplamaya çalışır.Ondan dolayı çiçek yapmaya gücü kalmaz.

Su İsteği : Toprak kurudukça arıtma, memba suyu ya da 1 gün dinlendirilmiş çeşme suyu verilmelidir. Aşırı güneşte ve aşırı soğuk havada sulamayın kök çürümesine neden olur. Yapraklara su değmemeli ve yapraklara su püskürtülmemelidir. Çünkü yapraklara su değmesi halinde lekelenmelere neden olur. Uzun süre susuz kaldıktan sonra bol sulama kök çürüklüğüne neden olur. Su verildikten sonra saksı tabağında su birikmesi bitkilerde kök çürüklüğüne neden olur. Bu nedenle bitki sulandıktan sonra saksı tabağında biriken suyun boşaltılması gerekir. Çünkü bu su çiçeğinizin köklerinin çürümesine ve çiçeğinizi kaybetmenize yol açıyor.

Budanması : Kuruyan, çürüyen yaprak ve çiçekler (sapları ile birlikte) kesilip  uzaklaştırılmalıdır.

Bitki Besini : Toprak kuru iken  bitki besini verilmemeli. Bitki sulandıktan 1-2 saat sonra yapılmalıdır.

Dayanıklılık : Yaz kış kalıcı bitkidir.

Düzenli olarak bitki besini veya gübre verilmelidir.